REGULY ANTAL- ISKOLÁNK NÉVADÓJÁNAK ÉLETE
Reguly Antal nyelvtudós, etnográfus és utazó – az oroszországi finnugor népek kutatója, akit „Észak Kőrösi Csomájaként” is szokás emlegetni – 1819. július 11-én, Zircen látta meg a napvilágot német származású családban, édesapja ügyvéd volt.
Gyermekkorában ő szerettette meg vele a történelmet és a nyelvtanulást is. Fehérváron, majd Győrben járt gimnáziumba.1836-tól a pesti egyetemen jogot hallgatott. Már ekkor érdeklődött a néprajz iránt.
1839-ben indult el híres kutató útjára, amely nyolc évig tartott. A reformkor idején felébredt benne a nemzeti becsvágy.
Ezt írja később erről: ”Szolgálatot hazámnak tenni én örültem és az eltökélés e munkára nem volt nehéz. Mit nyerhetne – gondolám – nyelvünk, ha az állított rokonság valódi és közeli rokonság volna.”
Lelkesedése nem volt szalmaláng: arra tette fel az életét, hogy megkeresse, megtalálja a magyar nyelv legközelebbi rokonait, hogy ezek tanulmányozása elvezesse arra a régi nyelvre, amelyből a mi nyelvünk is származik.
Elutazott Stockholmba, ahonnan egy finn könyvtáros barátja biztatására hamarosan továbbment az orosz cár uralma alatt álló Finn Nagyhercegségbe. Helsinkiben telepedett le, és a következő években a finnek és a lappok nyelvét, népszokásai tanulmányozta. A finn Akadémia levelező tagjai közé fogadta.
Kalandvágyó fiatalemberként 1841-ben Pétervárra érkezett, hogy támogatást szerezzen a keleti finnugor népekhez tervezett kutató útjára. Anyagi okok miatt kétéves várakozásra kényszerült. Ez idő alatt elsajátította az orosz nyelvet, és azokat az ismereteket, amelyek a tajga népéről szóltak. A szükséges pénz 1843 októberére gyűlt össze. Kazanyba, majd Permbe utazott, december elején pedig átkelt az Urálon túl fekvő Szibériába.
Többek között az udmurtok, baskírok, majd a manysik szokásait és nyelvét vizsgálta, feljegyzéseket készített életmódjukról, viseletükről, eredetmondáikról és dalkincsükről is.
Műszeres mérések nélkül, a rénszarvas pásztorok és halászok elbeszélései alapján elkészítette az Észak-Ural első térképét az orosz Akadémia megbízásából.
Útja során több mint 30000 kilómétert tett meg gyalogosan, rénszarvasszánon és természetes víziutakon csónakon.
Nagy mennyiségű anyagot gyűjtött össze a magyarok őshazájáról, a finnugor népek életéről, népi kultúrájuk emlékeiről, nyelvükről.
Hét év alatt tizenhárom nyelvet tanult meg: a finnen kívül a svédet, az észtet, oroszt, zürjént, cseremiszt, mordvint, csuvast, baskírt, votjákot, vogult, osztjákot, lappot. Ezeknek a nyelveknek a szótárát is megszerkesztette, állandóan a magyar hasonlóságot kutatva.
1843-ban a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választotta. 1847-ben tért vissza újra magyar földre, 1848 júniusától az egyetemi könyvtár első őre volt. Betegsége és 1858. augusztus 23-án, Budán bekövetkezett halála megakadályozta tudományos gyűjteményének közzétételét. Hagyatékát több nyelvész feldolgozta.